Piękne Trójmiasto - co warto zobaczyć?

Trójmiasto, jak sama nazwa wskazuje to trzy miasta, w których naprawdę dużo się dzieje. Jest to prawdziwy raj dla każdego turysty. Każde z nich jest swoistego rodzaju wizytówką polskiego morza, które ma wiele wymiarów i odsłon. Warto zapoznać się z największymi atrakcjami Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Jedno jest pewne – w Trójmieście nie można się nudzić. Jest to obszar tętniący życiem, pełen atrakcji oraz niezwykłych zabytków. Warto wygospodarować sporo czasu podczas letnich wakacji, aby wszystko dokładnie zwiedzić.

Gdańsk – wybór najważniejszych zabytków

Gdańsk to miasto, które powstało ponad 1000 lat temu. Uznawane jest za jedno z najatrakcyjniejszych miast w Polsce, ze względu na ogromną ilość zabytków, jakie się tam znajdują. Większość z nich umiejscowionych jest się przy trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej. Jest ona urozmaicona przepięknymi, odrestaurowanymi kamieniczkami, których pierwowzorem są budynki z XVI i XVII wieku. Jedną z najpiękniejszych jest bez wątpienia Dom Uphangena, w którym obecnie znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Proponujemy, aby rozpocząć zwiedzanie od Bramy Wyżynnej, która rozpoczyna Drogę Królewską prowadzącą do Bramy Zielonej przez ulicę Długą. Tuż za Bramą Wyżynną znajduje się Wieża Więzienna oraz Katownia nazywana również Barbakanem Gdańskim. Mieści się tam obecnie Muzeum Bursztynu. Warta zobaczenia jest także Złota Brama oraz Dwór Bractwa św. Jerzego.

 

Warto zwrócić uwagę również na Targ Węglowy, na którym odbywa się wiele imprez, wydarzeń kulturalnych oraz koncertów. Kolejną atrakcją jest Ratusz Głównego Miasta, najokazalsza budowa na całym rynku. Hełm wieży o wysokości 80 metrów wieńczy metalowy, złocony posąg króla Zygmunta Augusta.

 

Będąc w Gdańsku obowiązkowo należy odwiedzić również Bazylikę Mariacką, która jest najstarszym ceglanym kościołem na świecie. Nazywana jest koroną Gdańska. Jej wieża ma 77,6 metrów. Aby się na nią dostać należy pokonać 400 schodów. Z wieży rozpościera się przepiękna panorama na całe miasto.

 

Mówiąc o Gdańsku, nie sposób nie wspomnieć symbolu tego miasta, którym jest Fontanna Neptuna. Niedaleko niej znajduje się Złota Kamienica oraz Nowy Dom Ławy, z którego okien o 13:00 każdego dnia wygląda „Panienka z okienka”. Jest to młoda gdańszczanka ucharakteryzowana na XVII-wieczną panienkę.

Fontanna Neptuna

We wspominanej już wcześniej Zielonej Bramie znajduje się oddział Muzeum Narodowego. Tuż za nią rozciąga się przepiękny widok na Długie Pobrzeże z charakterystycznym Żurawiem, najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie. Ulubionym miejscem widokowym każdego turysty jest Zielony Most.

 

Warto udać się także na Plac Solidarności, na którym w 1970 roku trzej młodzi stoczniowcy walczyli o prawa dla polskich pracowników. Obecnie wydarzenie to symbolizują trzy krzyże z kotwicami, nazywane Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

 

Jednym z najbardziej urokliwych zakątków tego miasta jest Stara Oliwa, w której mieści się Park Oliwny im. Adama Mickiewicza. Powstał on w XVIII wieku na terenie dawnych ogrodów klasztornych cysterskich mnichów. Latem organizowane są tu koncerty na słynnych barokowych organach.

 

Sopot – wybór najważniejszych zabytków

Sopot słynie z pięknych, czystych i piaszczystych plaż, których długość to 4,5 km. Centralna część kurortu jest przecinana przez ulicę Bohaterów Monte Casino, nazywaną potocznie Monciakiem. Jest to główny deptak tego miasta, na który nie mają wjazdu żadne samochody. Sercem miasta jest Plac Przyjaciół Sopotu.

 

Warto odwiedzić Dworek Sierakowskich znajdujący się przy ul. Czyżewskiego. Będąc w Sopocie nie sposób nie przejść się po molo, najdłuższej (512 m) drewnianej tego typu konstrukcji w Europie. Na jego końcu znajduje się marina, która w sezonie wypełniona jest przez jachty i katamarany. W wakacje wejście na molo jest płatne. Z molo rozpościera się przepiękny widok na Zatokę Gdańską, miasto Sopot i trójmiejskie wybrzeże.

 

Jeżeli chcesz nieco powędrować, dobra będzie do tego Góra Zamkowa. Znajduje się na niej średniowieczne Grodzisko. Jest to najstarszy zabytek w tym mieście i jedyny taki obiekt w Europie w centrum współczesnego miasta. Godna odwiedzenia jest także Opera Leśna, w której odbywały się w okresie międzywojennym słynne koncerty wagnerowskie, a od 1961 roku organizowane są festiwale muzyczne.

 

Miłośnicy koni oraz zawodowi sportowcy obowiązkowo powinni odwiedzić Hipodrom. Jest to jeden z najnowocześniejszych ośrodków jeździeckich w Polsce. Tor Wyścigów Konnych powstał ponad 100 lat temu i zajmuje powierzchnię 33 ha. Sopot posiada także halę widowiskowo-sportową Ergo Arenę.

 

Gdynia – wybór najważniejszych zabytków

Młode, dynamicznie rozwijające się miasto, powstałe w 1926 roku łączy funkcje handlowe, turystyczne i rozrywkowe. Jest to jedyne miasto w Polsce i nieliczne w Europie z tak długą linii brzegową – 12,5 km. Zwiedzanie tego miasta należy rozpocząć od Skweru Kościuszki, czyli bardzo znanego placu, na którym znajduje się pomnik Jana Pawła II oraz płyta „Marynarz Polski”. Charakterystycznym elementem tego placu jest fontanna.

 

Jeżeli chcesz zobaczyć miasto z dużej wysokości, wejdź na SeaTowers. Warto także wybrać się na Molo Południowe zwane pirsem. Jest to sztuczny półwysep wypuszczony w morze, który powstał w 20. XX w. Latem cumują tu zabytkowe jachty m.in. jedyny zachowany polski okręt zbudowany przed II wojną światową. Będąc na molo, warto obejrzeć jedyną w Polsce „Aleję Statków Pasażerskich" składającą się z zielonych granitowych tablic upamiętniających przybywanie do Gdyni statków pasażerskich. Warto wybrać się do Domu Żeglarza Polskiego, w którym obecnie znajduje się Wydział Nawigacji Akademii Morskiej. Godne odwiedzenia jest także Akwarium Gdyńskie, w którym znajdują się niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, m.in. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy Europy.

 

Gdynia ma także deptak o długości 1500 metrów. Znajduje się on między zboczem Kamiennej Góry oraz morzem. Kamienna Góra jest jedną z najbardziej luksusowych dzielnic tego miasta. Na jej szczycie znajduje się wielki krzyż. W pobliżu Kamiennej Góry znajduje się Teatr Muzyczny oraz nowa siedziba Muzeum Miasta Gdyni. W centrum miasta warto wstąpić do Infoboksu - Obserwatorium zmian. Należy odwiedzić także Domek Abrahama, w którym mieszkał kaszubski działacz Antoni Abraham.

 

Wart zobaczenia jest także Dworzec Młyński, który powstał w 1933 roku. Uznawany jest za jeden z najciekawszych zabytków tego miasta. Pełnił funkcję floty transatlantyckiej, aż do wybuchu II wojny światowej. Obecnie znajduje się tam Muzeum Emigracji.

 

Trochę czasu warto zarezerwować także na Orłowo. Jest to świetne miejsce na odpoczynek, z pięknymi plażami. Znajduje się tu także molo o długości 180 metrów, z którego rozpościera się przepiękny widok. Wart uwagi jest tu Orłowski Klif, jeden z najstarszych w Polsce rezerwatów przyrody mający 60 metrów wysokości.

 

Innym ciekawym miejscem w Gdańsku jest stara osada rybacka na Oksywiu. Znajdują się tam zabytki sprzed setek lat, m.in. XIII-wieczny kościół Michała Archanioła. Fani pięknych widoków powinni udać się do Babich Dołów, z której już niedaleko do Torpedowni. Wybudowana przez władze hitlerowskie w czasie II wojny światowej była halą montażową torped oraz miejscem próbnych strzelań. To jedna z najciekawszych atrakcji i jeden z najczęściej fotografowanych obiektów. Będąc w Gdyni warto także wybrać się na Górę św. Mikołaja.

 

Rozrywkę połączoną z nauką dla osób w każdym wieku zapewni Centrum Experyment, w którym znajduje się ponad 40 interaktywnych stanowisk. Oczywiście warto także odwiedzić halę widowiskowo-sportową Gdynia Arena.

 

Piękne Trójmiasto

Powyższy przewodnik zawiera wybrane, a jednocześnie najważniejsze zabytki, które warto zobaczyć będąc w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Wycieczka po tym regionie Polski będzie niezwykle udana, pełna ciekawych atrakcji, a także niezwykle wzbogacająca.

2018-06-18 22:59 311 Trójmiasto; Gdańsk; Sopot; Gdynia; atrakcje

Inne artykuły

Gdzie warto pojechać z dziećmi na wakacje?

Gdzie warto pojechać z dziećmi na wakacje?

Porady

Wraz z końcem czerwca rozpoczyna się okres planowania wakacji, na które rodzice chcą wybrać się wraz ze swoimi dziećmi. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować, aby wypoczynek był naprawdę udany...

Kraków, to trzeba zobaczyć

Kraków, to trzeba zobaczyć

Warto zobaczyć

Atrakcje w Krakowie są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, co go zaciekawi i zainteresuje. Miasto Króla Kraka jest często odwiedzane zarówno przez polskich, jak i zagranicznych turystów. W dawnej stolicy Polski można odnaleźć wiele śladów historii, a także nowoczesnych obiektów.

Piękne Trójmiasto - co warto zobaczyć?

Piękne Trójmiasto - co warto zobaczyć?

Warto zobaczyć

Trójmiasto, jak sama nazwa wskazuje to trzy miasta, w których naprawdę dużo się dzieje. Jest to prawdziwy raj dla każdego turysty. Każde z nich jest swoistego rodzaju wizytówką polskiego morza, które ma wiele wymiarów i odsłon. Warto zapoznać się z największymi atrakcjami Gdańska, Gdyni i Sopotu.