Piękne Bieszczady. Co warto zobaczyć?

Polska część Bieszczadów jest niezwykle atrakcyjne. Rozciąga się od Przełęczy Łupkowskiej po Przełęcz Użocką. W regionie tym jest wiele atrakcji, zarówno turystycznych, jak i innych. Bieszczady są idealnym miejscem dla osób lubiących piesze wycieczki, jak i wędrowanie po szlakach. Można wspiąć się na Tarnicę, Połoninę Caryńską, a także Smerek. Do zwiedzenia są także cerkwie i wiele malowniczych miejscowości.  Warte zobaczenia jest także Jezioro Solińskie. Jak widać, region ten jest niezwykle atrakcyjny. Każdy znajdzie tu formę wypoczynku dopasowaną do swoich potrzeb.

To musisz wiedzieć przed wyjazdem w Bieszczady

Pogoda w Bieszczadach jest po prostu nieprzewidywalna. Dlatego należy spakować przed wyjazdem zarówno letnie, jak i cieplejsze rzeczy, szczególnie, jeżeli planujesz wyjście w góry. Może się zdarzyć, że jednej chwili będzie świeciło piękne słońce, a w następnej będzie padał deszcz. Warto przygotować się na każdą pogodę, aby wakacje nie zostały przez nią zepsute.

W związku z tym, że Bieszczady graniczą z Ukrainą oraz Słowacją, warto mieć ze sobą dowód osobisty oraz paszport. W Ustrzykach Górnych, na Rawce, jest zejście do Krzemieńca – punktu styku tych trzech granic. Trzeba jednak pamiętać, aby nie dyskutować zbytnio z ukraińskimi celnikami patrolującymi granice. Musisz mieć zieloną kartę przejazdu, aby przejść przez granicę oraz oczywiście paszport.

Aktywny wypoczynek w Bieszczadach

 • Turystyka konna

Każdy fan jazdy konnej powinien udać się w Bieszczady, ponieważ panują tam idealne warunki do turystyki przełajowej. Konie mogą tu poruszać się praktycznie wszędzie, oprócz oczywiście parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Końmi można będzie podróżować po leśnych ścieżkach, a także polnych drogach. Z pewnością wycieczki te będą niezwykle atrakcyjne i pozwolą na wyjątkowe obcowanie z przyrodą, a także obserwowanie pięknych widoków, jakich w Bieszczadach nie brakuje.

 • Wycieczki rowerowe

Piękne trasy rowerowe biegnące przez lasy będą prawdziwą gratką dla osób, dla których ten środek transportu jest najlepszy. Można jeździć po specjalne oznakowanych drogach leśnych, które otoczone są przepiękną przyrodą.

 • Quady i off-road

Bieszczady oferują wymarzone tereny dla fanów quadów off-roadu. Dostępne są tu zarówno profesjonalne tory, ale także leśne tereny, na których można będzie poszaleć. Możesz także skorzystać ze szkolenia u profesjonalnego instruktora.

 • Zimowe szaleństwo

Bieszczady są atrakcyjne zarówno latem, jak i zimą. Narciarstwo zjazdowe oraz biegowe jest tutaj bardzo popularne. Łagodne stoki, których nie brakuje w Bieszczadach będą idealne dla dzieci, a także dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami. Dużą zaletą tych terenów jest brak tłumów i kolejek do wyciągów krzesełkowych. Fani nart biegowych mogą skorzystać z kilkudziesięciu kilometrowych tras, które zostały specjalne utwardzone.

 • Parki linowe

Na terenie Bieszczadów znajduje się kilka bardzo dobrze rozwiniętych parków linowych. Najsłynniejszy znajduje się nad Zalewem Solińskim. Jedna tyrolek zawieszona jest nad wodą, co dodatkowo potęguje atrakcyjność tego miejsca.

Coś dla fanów zwiedzania

Bieszczady są miejscem z historią. Znajduje się tu bardzo dużo zabytków wartych zobaczenia. Zdecydowanie region ten zaciekawi każdego, kto szuka śladów przeszłości.

 • Prywatny zbiór strojów łemkowskich w Komańczy

Tereny Bieszczadów przed wojną zamieszkiwali Łemkowie. Pomimo tego, że po wojnie opuścili te tereny, pozostawili po sobie bogate zbiory kultury materialnej. Dziś możemy je podziwiać. Są to m.in. stroje, haftowane ikony, rusznyki, serwety i koralikową biżuterię. Niektóre z eksponatów mają już ponad 100 lat.

 • Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Nowosiółce

Jest to największa w Bieszczadach ekspozycja łowiecko-przyrodnicza. W muzeum można zapoznać się z dziejami łowiectwa, galeriami zdjęć przedstawiających faunę i florę tego regionu, a także można będzie zobaczyć wiele trofeów łowieckich.

 • Szlak sakralny – cerkwie i budownictwo drewniane

Architektura sakralna jest niezwykle urozmaicona w Bieszczadach. Można tu poczuć niezwykły klimat dawnych czasów, szczególnie w drewnianych cerkwiach i kościołach. Można tam wyciszyć się i nieco pomyśleć. W lasach można znaleźć ruiny dawnych budynków sakralnych. Okazuje się, że przed wojną na tych terenach było 130 cerkwi. Niestety, do 2000 roku zachowało się jedynie 50.

Mówiąc o obiektach sakralnych, warto wspomnieć także o Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczowie. Budynek powstał w 1931 roku. To właśnie w tym miejscu przetrzymywany był Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński.

 • Linia Mołotowa

Powstała w latach 1940-1941, a jej twórcą jest Związek Radziecki. Miała za zadanie ochronić zachodnie granice ZSRR. Wystarczy podróżować Bieszczadzkim Szlakiem Cyklistów, aby móc wszystkie te obiekty zobaczyć, łącznie z ich niemieckimi odpowiednikami.

 • Bieszczadzka kolejka leśna

Każdy, kto wybiera się w Bieszczady powinien przejechać się choć raz bieszczadzką kolejką leśną. Widoczne są z niej przepiękne widoki, ze względu na to, że tory umiejscowione są w lesie. Miejsce choć wydaje się opuszczone, ma swój niezwykły klimat. Przejażdżka tą kolejką będzie na pewno ciekawą atrakcją dla wszystkich turystów.

Powstało w latach 70. i działa do dziś. Jest to jedno z największych w Polsce muzeów tego typu. Jedną z interesujących wystaw jest „Fauna i Flora Bieszczadów”. Można obserwować najbardziej charakterystyczne dla tego regionu gatunki zwierząt oraz roślin. W zbiorach muzeum znajduje się bogata kolekcja dużych ssaków oraz ptaków.

Jezioro Solińskie

Każdy, komu wyjazd kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem, nie będzie narzekał na pobyt w Bieszczadach. Głównie dlatego, że znajduje się tu piękne Jezioro Solińskie. Zbiornik wodny położony w sercu gór stanowi niezwykłą atrakcję dla tysięcy turystów przybywających w te regiony. Zalew przygotował dla turystów szereg atrakcji. Można popływać rejsowym statkiem, kajakami, rowerkami wodnymi, a także popływać na żaglówce. Warto także przejść się po tamie.

Górskie szlaki

Wiele osób jedzie w Bieszczady przede wszystkim po to, aby powędrować po górach. Dostępne są tu takie masywy, jak:

 • Tarnica,
 • Połonina Wetlińska – znajduje się tam bardzo znane schronisko „Chatka Puchatka”,
 • Połonina Caryńska,

Wybierając jeden z tych masywów, można będzie podziwiać przepiękne widoki, które będą zapierały dech w piersi. Szlaki są długie, mało męczące, ale momentami strome. Obcowanie z dziką naturą będzie tu jak najbardziej możliwe.

Dlaczego warto pojechać w Bieszczady?

 • Bieszczady urzekają swoją złożonością i możliwością spędzenia czasu zarówno przez osoby chcące pochodzić po górach, jak i odpocząć nad jeziorem.
 • Bieszczady są idealną bazą wypadową dla osób, które chcą poznać historię, odwiedzić liczne cerkwie, a także pochodzić po muzeach. Szczególnie tych przyrodniczych.
 • W Bieszczadach możliwy jest aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Można pojeździć konno, na rowerze, a także popływać na kajakach czy rowerkach wodnych.
 • Dostępne atrakcje, takie jak baseny, parki linowe czy mini zoo sprawią, że dzieci będą zachwycone wakacjami w Bieszczadach.
2019-07-10 19:22 138 natura , bieszczady , chmury , pole , pola , kwiaty , las , zielony , wysokie , górski , wzgórzu , wzgórza , landmark , krajobraz , łąki , górskie

Inne artykuły

Piękne Bieszczady. Co warto zobaczyć?

Piękne Bieszczady. Co warto zobaczyć?

Warto zobaczyć

Polska część Bieszczadów jest niezwykle atrakcyjne. Rozciąga się od Przełęczy Łupkowskiej po Przełęcz Użocką. W regionie tym jest wiele atrakcji, zarówno turystycznych, jak i innych. Bieszczady są idealnym miejscem dla osób lubiących piesze wycieczki, jak i wędrowanie po szlakach. Można wspiąć się na Tarnicę, Połoninę Caryńską, a także Smerek. Do zwiedzenia są także cerkwie i wiele malowniczych miejscowości. Warte zobaczenia jest także Jezioro Solińskie. Jak widać, region ten jest niezwykle atrakcyjny. Każdy znajdzie tu formę wypoczynku dopasowaną do swoich potrzeb.

Gdzie na ferie zimowe? (w Polsce)

Gdzie na ferie zimowe? (w Polsce)

Porady

Zastanawiasz się, dokąd pojechać i co robić w ferie zimowe w Polsce? Podpowiadamy, które miejsca są atrakcje zarówno dla osób uwielbiających szusowanie na nartach i desce, jak dla tych chcących po prostu odpocząć...

Piękne Trójmiasto - co warto zobaczyć?

Piękne Trójmiasto - co warto zobaczyć?

Warto zobaczyć

Trójmiasto, jak sama nazwa wskazuje to trzy miasta, w których naprawdę dużo się dzieje. Jest to prawdziwy raj dla każdego turysty. Każde z nich jest swoistego rodzaju wizytówką polskiego morza, które ma wiele wymiarów i odsłon. Warto zapoznać się z największymi atrakcjami Gdańska, Gdyni i Sopotu.