Kraków, to trzeba zobaczyć

Atrakcje w Krakowie są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, co go zaciekawi i zainteresuje. Miasto Króla Kraka jest często odwiedzane zarówno przez polskich, jak i zagranicznych turystów. W dawnej stolicy Polski można odnaleźć wiele śladów historii, a także nowoczesnych obiektów.

Klasyczne atrakcje miasta. To musisz zobaczysz!

Będąc w Krakowie trzeba koniecznie zobaczyć Wawel, Wisłę oraz Rynek Główny. Zamek, w którym mieszkali królowie Polski jest prawdziwym nośnikiem historii. Znajduje się w nim mnóstwo urokliwych komnat, które można zwiedzać. Znajdujący się na wzgórzu zamek jest idealnym punktem widokowym, z którego rozpościera się przepiękny widok na Wisłę oraz pewną część miasta. Wrażenie robią także zadbane i przepiękne Ogrody Królewskie, w których można podziwiać m.in. okazałe magnolie. Warto wspomnieć, że na Zamku na Wawelu spoczywa para prezydencka, Lech i Maria Kaczyńscy, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Godna uwagi na Wawelu jest także Katedra, która jest najważniejszym Kościołem w Krakowie. Jest to miejsce pochówku wielu królów Polski, m.in. spoczywają tu królowie Stefan Batory, Władysław IV Waza, Zygmunt II August, August II Mocny, Zygmunt III Waza czy Jan Kazimierz Waza., biskupi oraz znani i wybitni artyści, tacy jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. W centralnym punkcie katedry znajduje się relikwiarz ze szczątkami św. Stanisława. Dzieci na pewno zainteresuje Smocza Jama oraz Smok, który co godzinę zieje ogniem. Długość korytarzy jaskini to prawie 300 metrów, ale trasa turystyczna liczy 80 metrów. Trasa jest oświetlona, a wylot Smoczej Jamy mieści się przy metalowym Smoku Wawelskim, stojącym przy nadwiślańskiej promenadzie. 

 

Nabrzeże najdłużej polskiej rzeki, jaką jest Wisła na pewno zrobi wrażenie na każdym. Spacerując bulwarami można wstąpić na jeden z licznych statków, na których znajdują się kawiarnie i restauracje. Część statków udostępniana jest do pływania. Można wybrać się na rejs m.in. do Tyńca.

 

Niewątpliwą atrakcją miasta jest także Rynek Główny, na którym znajdują się Sukiennice oraz Kościół Mariacki. Sukiennice w przeszłości spełniały funkcję handlową. Nie inaczej jest również dziś. Znajduje się tam wiele stoisk z biżuterią, odzieżą oraz pamiątkami. Na piętrze Sukiennic znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Na samym szczycie Sukiennic otwarta została Kawiarnia Szał, z której tarasu rozpościera się przepiękny widok na płytę główną Rynku, a także na Kościół Mariacki. Jeżeli mowa już o obiekcie sakralnym, to jest to jeden z najbardziej rozpoznawanych budynków w Polsce. We wnętrzu tego Kościoła znajduje się przepiękny ołtarz wykonany przez Wita Stwosza. Ukazuje on Matkę Boską w otoczeniu apostołów oraz przedstawia scenę Wniebowzięcia. Całość ołtarza została wykonana w drewnie dębowym i ma już ponad 1000 lat. Godna uwagi jest także Wieża Mariacka, która jest udostępniana dla zwiedzających. Ma ona 82 metry wysokości, a hejnał, który rozgrywany jest o każdej pełnej godzinie na cztery strony świata słyszany jest z wysokości 52 metrów.

 

Będąc na Rynku Głównym warto odwiedzić Podziemia Rynku. Utworzona została specjalna podziemna trasa turystyczna, która pozwala na poznanie średniowiecznej historii miasta Krakowa. Muzeum jest bardzo interaktywne. Powstało w 2010 roku.

 

Jedno z wejść na Rynek Główny prowadzi przez Bramę Floriańską, dzięki której można przedostać się na rynek spacerując ul. Floriańską Stanowi pozostałość po dawnych murach miejskich. Jest jedną z ośmiu krakowskich bram obronnych. Ma ona 34,5 m wysokości, a od strony miasta widnieje płaskorzeźba z XVIII wieku przedstawiająca św. Floriana. Obecnie brama należy do trasy turystycznej Mury Obronne.

 

Tuż przed Bramą Floriańską znajduje się Barbakan. Nazywany jest potocznie Rondlem. Mająca oryginalną konstrukcję budowla jest najbardziej wysuniętą na północ częścią fortyfikacji tego miasta. Do XVIII wieku nikomu nie udało się zdobyć Barbakanu. Obecne jest to oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

 

Wędrują popularnymi plantami, czyli siecią parków miejskich w Krakowie dotrzesz do Collegium Maius, czyli najstarszego budynku należącego do Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszego polskiego uniwersytetu. Odwiedzających zachwycają wspaniałe arkadowe krużganki o kryształowych sklepieniach, studnia usytuowana pośrodku dziedzińca oraz zabytkowe schody prowadzące pierwsze piętro. Warto również zobaczyć zabytkowy portal prowadzący na dziedziniec.

 

W obrębie Rynku Głównego warto także przejść się ulicą Grodzką. Należy ona do Traktu Królewskiego i prowadzi z Rynku Głównego na Wawel. Znajduje się przy niej Kościół Św. Andrzeja oraz Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła.

 

Żydowski Kazimierz

Będąc w Krakowie, oprócz centrum miasta, warto zwiedzić każde Kazimierz, czyli żydowską część. Dobrze zachowane synagogi (m.in Synagoga Stara i Synagoga Tempel), a także liczne muzea przenoszą turystów w całkiem inny świat, rodem z filmów.

 

Będąc w tej dzielnicy Krakowa warto zobaczyć Kościół na Skałce. Jest to Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Według legendy mieściła się tam świątynia pogańska, a następnie została ona przerobiona na świątynię chrześcijańską.

 

Kazimierz to przede wszystkim Plac Wolnica i ulica Mostowa. Można tam przejść się kładką Ojca Bernatka, na której zawieszane są kłódki mające symbolizować wieczną miłość i oddanie. W obrębie tego miejsca znajduje się mnóstwo kawiarni i restauracji. Na Placu Wolnica znajduje się natomiast Ratusz kazimierski, w którym mieści się obecnie Muzeum Etnograficzne. Plac Wolnica pełnił kiedyś funkcję rynku głównego miasta Kazimierz: były tam kramy, waga, postrzygalnia. W latach 30. i 40. XX wieku zmieniono jednak charakter tego placu. Czasem odbywają się tu jednak wydarzenia kulturalne.

 

Na Kazimierzu znajduje się także bardzo ważny Kościół Bożego Ciała. Został on założony i ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego. Uważany jest za najbardziej imponującą budowlę, która łączy styl gotycki, barkowy i romański. Wrażenie robią przede wszystkim wielkie kolumny w nawie głównej, a także XVII-wieczny ołtarz.

 

Charakterystyczne są także dwie ulice: św. Wawrzyńca oraz św. Józefa. Na pierwszej ulicy można udać się do Muzeum Inżynierii Miejskiej, a druga ulica jest wypełniona urokliwymi kawiarniami, sklepikami i antykwariatami.

 

Będąc na Kazimierzu odwiedź cztery synagogi:

  • Tempel – do II wojny światowej była to świątynia judaizmu reformowanego. Msze przypominały nieco te chrześcijańskie. Obok synagogi znajduje się Centrum Społeczności Żydowskiej,
  • Kupa – powstała w XVII wieku i została sfinansowana z datków. Wrażenie robi przede wszystkim jej kolorowe wnętrze pokryte malowidłami z XX wieku,
  • Remu – powstała w XVI wieku. Znajduje się przy niej cmentarz Kirkut Remu, jeden z najstarszych żydowskich miejsc pochówku w Europie. Został on założony w 1535 roku,
  • Stara – prawdopodobnie powstała w 1407 roku i jest prawdopodobnie najstarszym tego typu obiektem w Polsce.

 

Na terenie Kazimierza/Podgórza znajduje się również Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Powstała w 1937 roku i było to miejsce produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych. Schindler zatrudniał w niej zagrożonych eksterminacją Żydów, wpisanych następnie na tzw. listę Schindlera i uratowanych od zagłady. Obecnie mieści się tam muzeum, które warto zwiedzić będąc w Krakowie.

2019-02-26 21:59 222

Inne artykuły

Piękne Bieszczady. Co warto zobaczyć?

Piękne Bieszczady. Co warto zobaczyć?

Warto zobaczyć

Polska część Bieszczadów jest niezwykle atrakcyjne. Rozciąga się od Przełęczy Łupkowskiej po Przełęcz Użocką. W regionie tym jest wiele atrakcji, zarówno turystycznych, jak i innych. Bieszczady są idealnym miejscem dla osób lubiących piesze wycieczki, jak i wędrowanie po szlakach. Można wspiąć się na Tarnicę, Połoninę Caryńską, a także Smerek. Do zwiedzenia są także cerkwie i wiele malowniczych miejscowości. Warte zobaczenia jest także Jezioro Solińskie. Jak widać, region ten jest niezwykle atrakcyjny. Każdy znajdzie tu formę wypoczynku dopasowaną do swoich potrzeb.

Gdzie warto pojechać z dziećmi na wakacje?

Gdzie warto pojechać z dziećmi na wakacje?

Porady

Wraz z końcem czerwca rozpoczyna się okres planowania wakacji, na które rodzice chcą wybrać się wraz ze swoimi dziećmi. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować, aby wypoczynek był naprawdę udany...

Gdzie na ferie zimowe? (w Polsce)

Gdzie na ferie zimowe? (w Polsce)

Porady

Zastanawiasz się, dokąd pojechać i co robić w ferie zimowe w Polsce? Podpowiadamy, które miejsca są atrakcje zarówno dla osób uwielbiających szusowanie na nartach i desce, jak dla tych chcących po prostu odpocząć...