Gdzie na ferie zimowe? (w Polsce)

Zastanawiasz się, dokąd pojechać i co robić w ferie zimowe w Polsce? Podpowiadamy, które miejsca są atrakcje zarówno dla osób uwielbiających szusowanie na nartach i desce, jak dla tych chcących po prostu odpocząć.

 

Na ferie zimowe zwykle udajemy się na południe Polski. Największą popularnością cieszy się Zakopane, Karpacz oraz Białka Tatrzańska. Chętnie wybierane są także Szczyrk, Szklarska Poręba, Wisła, Szczawnica oraz Krynica Zdrój.

 

Gdzie pojechać na ferie zimowe, jeżeli NIE jeździsz na nartach lub desce?

Nie obawiaj się, jeżeli nie jesteś wielkim miłośnikiem zimowego szaleństwa na stoku. Również możesz zaplanować sobie wspaniały czas pełen atrakcji. Wystarczy wybrać jedną z miejscowości, jakie podajemy poniżej, a zimowe wakacje będą niezwykle udane.

 

  • Karpacz

 

Jeżeli nie jesteś wielkim miłośnikiem nart oraz deski, w Karpaczu możesz spędzić aktywnie czas poza stokiem. Dostępne są piękne lodowiska, na których można będzie pojeździć na łyżwach. Oferowane są także ścieżki saneczkowe, które są wielką atrakcją dla dzieci, ale także dla dorosłych.

 

Niewątpliwą zaletą Karpacza jest także dostęp do pięknych szlaków turystycznych, na tyle łatwych, że można nimi spacerować nawet zimą. Karkonosze są bardzo przyjazne do pieszych wędrówek. Szlaki są na tyle łagodne, że z ich pokonaniem poradzi sobie nawet mało wprawiony turysta. Na trasie są schroniska, w których można się ogrzać i napić czegoś ciepłego. Szczególnie polecanym miejscem jest Samotnia, czyli schronisko położone nad Małym Stawem. Wycieczkę najlepiej zacząć od wejścia przy świątyni Wang, czyli jednego z najbardziej znanych skandynawskich zabytków architektury romańskiej.

 

Karpacz dysponuje także Western City, który jest obowiązkowym punktem dla każdego miłośnika Dalekiego Zachodu. W tym miejscu można postrzelać z łuku indiańskiego, rzucać do celu nożem, a także rywalizować we wspinaczce. Można również nauczyć się rzucać lassem.

 

  • Zakopane

 

Do Zakopanego przez cały rok przybywają chmary turystów. Zimowa stolica Polski ma przygotowane atrakcje zarówno dla osób, które lubią zimowe szaleństwo, jak i dla tych, którzy chcą po prostu odpocząć i pozwiedzać. Można m.in. wjechać kolejką na Kasprowy Wierch lub na Gubałówkę. Dla miłośników aktywnego wypoczynku, dostępne są bezpieczne trasy spacerowe w Dolinie Chochołowskiej oraz Kościeliskiej, z których pokonaniem nie będzie miał problemu żaden turysta. Trasy wiodą częściowo przez las i są bardzo łatwe w pokonaniu. Można również wybrać się nad Morskie Oko, które zimą jest wyjątkowo urokliwe.

 

Miłośnicy mocniejszych wrażeń mogą zdecydować się na przejazd skuterem śnieżnym albo saniami ciągniętymi przez psi zaprzęg. Elementem obowiązkowym podczas zimowego pobytu w Zakopanem powinna być jazda na łyżwach na jednym z lodowisk, a także kulig z pochodniami.

 

Jeżeli aura nie będzie sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, można wybrać się do Aquaparku lub na źródła termalne. Znajdują się on m.in. przy Dolinie Chochołowskiej, a także w Szaflarach.

 

  • Bukowina Tatrzańska

 

Jest to piękne miejsce na ferie zimowe, ponieważ widoczne są tu wszystkie szczyty w Tatrach. Miejsce to jest zdecydowanie bardziej ciche i spokojne niż zatłoczone Zakopane. Dostępne są tu łatwe trasy spacerowe, a przy tym czuć niesamowity górski klimat.

 

Bukowina Tatrzańska słynie przede wszystkim z 12 basenów, spośród których aż 6 jest zadaszonych. Jest tu bonior basisty, bulgotnik czy łozpolono Maryna.

 

  • Krynica Zdrój

 

Uzdrowisko cieszy się bardzo dużą popularnością, ze względu na atrakcyjne położenie, a także drewniane kurorty, które tworzą niesamowity klimat. Można tutaj dużo zwiedzić, m.in. stare cerkwie czy Muzeum Nikifora. Okolice Krynicy świetnie nadają się także na krótkie, zimowe wycieczki. Szlaków jest dużo, a przy tym są bardzo proste. Warto też wjechać kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką, skąd przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry. Dla aktywnych w Krynicy Zdrój jest też ślizgawka.

 

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce

Ośrodki narciarskie w Polsce działają w bardzo prężny sposób. W niektórych z nich są naprawdę świetne warunki do jazdy. Na szczególną uwagę zasługują:

 

  • Szczyrk

 

Powstały w Szczyrku Mountain Resort, choć został utworzony stosunkowo nie dawno, już cieszy się bardzo dużą popularnością wśród narciarzy. Tereny narciarskie w Szczyrku są wręcz wymarzone. Dobra infrastruktura sprawiła, że narciarze mogą szusować na stokach o różnym poziomie trudności.

 

  • Białka Tatrzańska

 

Niekwestionowanym liderem już od kilku lat w zakresie narciarstwa jest Białka Tatrzańska. Oferuje nowoczesną infrastrukturę, świetnie przygotowane trasy, a także bezpieczne parkingi, na których można zostawić samochód, nawet na cały dzień. Dostępne są także znakomite restauracja, w których można posilić się po dużej aktywności fizycznej na stoku.

 

  • Zieleniec

 

Zieleniec to miejscowość znajdująca się w Górach Orlickich. Ma podobne trasy co Białka Tatrzańska, a jest tutaj znacznie mniejszy tłok. Czuć tu górski klimat, a przy tym panują tu znakomite warunki śnieżne. Niestety, ale miejsce to nie zadowoli na pewno zaawansowanych narciarzy, ponieważ nie ma tu dla nich odpowiednich tras.

 

  • Czarna Góra

 

Jest to idealne miejsce zarówno dla początkujących narciarzy, ale także dla osób, które zbliżają się do profesjonalistów. Ta jedna z najlepszych stacji narciarskich w Polsce cieszy się dużą popularnością ze względu na świetnie oświetlone stoki nocą, po których można szusować w niesamowitym klimacie.

 

  • Jaworzyna Krynicka

 

Brakuje tu większej ilości tras dla początkujących narciarzy, ale za to inwestycje są cały czas w toku, dlatego jest to miejsce z bardzo dużym potencjałem.

 

Ferie zimowe w mieście – jak zagospodarować atrakcyjnie czas?

Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wyjazd na narty czy po prostu, aby odpocząć. Nie oznacza to jednak, że ferie zimowe muszą być czasem straconym. Polskie miasta przygotowują wiele atrakcji dla mieszkańców, którzy postanowili zostać w swoich domach. Większość atrakcji tworzonych jest z myślą o dzieciach, ale i dorośli znajdą coś dla siebie.

 

Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim półkolonie, czyli zorganizowany czas dla dzieci pozostających w domach. Jest to świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy nie mogą wziąć urlopu i wyjechać z dzieckiem na narty. Dziecko można odprowadzić do wyznaczonego punktu rano i odebrać po pracy. Jest tam zapewnione wyżywienie, profesjonalna opieka oraz moc atrakcji. Pięciodniowe półkolonie kosztują od 500 do 700 zł. Rodzice zyskują pewność, że dziecko będzie miało atrakcyjne ferie zimowe i nie będzie cały czas siedziało przed telewizorem.

 

Atrakcji dla siebie, jak i dla dziecka można szukać także w domach kultury, teatrach oraz kinach. Dostępnych jest szereg ciekawych wydarzeń kulturalnych połączonych z warsztatami, na których można nauczyć się nowych technik malowania, rysowania, rzeźbienia.

 

Atrakcyjnie czas można spędzić również na basenie lub lodowisku. Dla chcącego nic trudnego. Wystarczy jedynie trochę poszukać, a okaże się, że czas spędzony w mieście podczas ferii zimowych będzie równie atrakcyjny jak podczas wyjazdu.
2019-02-26 22:09 196

Inne artykuły

Gdzie warto pojechać z dziećmi na wakacje?

Gdzie warto pojechać z dziećmi na wakacje?

Porady

Wraz z końcem czerwca rozpoczyna się okres planowania wakacji, na które rodzice chcą wybrać się wraz ze swoimi dziećmi. Trzeba się do tego odpowiednio przygotować, aby wypoczynek był naprawdę udany...

Kraków, to trzeba zobaczyć

Kraków, to trzeba zobaczyć

Warto zobaczyć

Atrakcje w Krakowie są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, co go zaciekawi i zainteresuje. Miasto Króla Kraka jest często odwiedzane zarówno przez polskich, jak i zagranicznych turystów. W dawnej stolicy Polski można odnaleźć wiele śladów historii, a także nowoczesnych obiektów.

Piękne Trójmiasto - co warto zobaczyć?

Piękne Trójmiasto - co warto zobaczyć?

Warto zobaczyć

Trójmiasto, jak sama nazwa wskazuje to trzy miasta, w których naprawdę dużo się dzieje. Jest to prawdziwy raj dla każdego turysty. Każde z nich jest swoistego rodzaju wizytówką polskiego morza, które ma wiele wymiarów i odsłon. Warto zapoznać się z największymi atrakcjami Gdańska, Gdyni i Sopotu.